Urszula Dąbrowska

Pisarka i popularyzatorka nauki

Od kilkunastu lat pisze i opowiada. W centrum jej zainteresowań jest człowiek i biologiczne podstawy ludzkiego zachowania. Mózg, ewolucja i psychologia – to główne tematy treści, które tworzy.

Z wykształcenia jest biologiem i dziennikarzem. Warsztat pisarski i redaktorski zdobywała w „Tygodniku Przekrój”, „Gazecie Wyborczej”, „Centrum Nauki Kopernik” i „Muzeum Emigracji w Gdyni”.

W czasie wolnym podróżuje, medytuje, uczy się grać na pianinie i tańczyć tango.


Neuronauka nie tłumaczy wszystkiego. Ale ogromnie dużo!

Ula Dąbrowska

Cześć!

Przede wszystkim jestem biologiem i przyrodnikiem. To pozwala mi bardzo trzeźwo patrzeć na człowieka. Wiele problemów i potrzeb można szybko i skutecznie zaadresować, jeśli znamy biologiczne podstawy ludzkiego działania.

Mózg i ciało to nasze fundamenty. Jeśli są mocne – wszystko inne działa jak należy. A jeśli wymagają wzmocnienia – nauka XXI wieku wreszcie daje rozwiązania, jak to robić. Wiemy już dobrze, czym jest stres i jak sobie z nim radzić. Jak działają nasze emocje i czemu służą. Jak budować rezyliencję oraz jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Rozumiemy też, co poprawia koncentrację i zdolności kognitywne, a co osłabia umysłowy potencjał.

Dużo? – To jeszcze nie wszystko.

Od kilku lat skupiam się na neuronauce społecznej. Wbrew pozorom natura człowieka jest u podstaw prospołeczna, empatyczna i skłonna do współpracy. Dostaliśmy od Matki Natury cały zestaw systemów nastawionych właśnie na to: rozumienie innych, koordynowanie  działań, wyznaczanie wspólnych celów, dążenie do nich i czerpanie satysfakcji ze współdziałania. Pisałam o tym w książce „Życie towarzyskie mózgu” i opowiadam w „Podcaście o Mózgu”.

Bardzo chciałabym podzielić się tą wiedzą z Tobą!