Urszula Dąbrowska
Pisarka i popularyzatorka nauki
Od kilkunastu lat pisze i opowiada. W centrum jej zainteresowań jest człowiek i biologiczne podstawy ludzkiego zachowania. Mózg, ewolucja i psychologia – to główne tematy treści, które tworzy.
- Jest współautorką książki „Spa dla Umysłu. Zadbaj o siebie, aby dbać o innych” (2019).
- W 2021 r. wydała „Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, aby otaczać się ludźmi”.
- Prowadzi „Podcast o Mózgu” (od 2020 r.).
Z wykształcenia jest biologiem i dziennikarzem. Warsztat pisarski i redaktorski zdobywała w „Tygodniku Przekrój”, „Gazecie Wyborczej”, „Centrum Nauki Kopernik” i „Muzeum Emigracji w Gdyni”.
W czasie wolnym podróżuje, medytuje, uczy się grać na pianinie i tańczyć tango.
Cześć!
Przede wszystkim jestem biologiem i przyrodnikiem. To pozwala mi bardzo trzeźwo patrzeć na człowieka. Wiele problemów i potrzeb można szybko i skutecznie zaadresować, jeśli znamy biologiczne podstawy ludzkiego działania.
Mózg i ciało to nasze fundamenty. Jeśli są mocne – wszystko inne działa jak należy. A jeśli wymagają wzmocnienia – nauka XXI wieku wreszcie daje rozwiązania, jak to robić. Wiemy już dobrze, czym jest stres i jak sobie z nim radzić. Jak działają nasze emocje i czemu służą. Jak budować rezyliencję oraz jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Rozumiemy też, co poprawia koncentrację i zdolności kognitywne, a co osłabia umysłowy potencjał.
Dużo? – To jeszcze nie wszystko.
Od kilku lat skupiam się na neuronauce społecznej. Wbrew pozorom natura człowieka jest u podstaw prospołeczna, empatyczna i skłonna do współpracy. Dostaliśmy od Matki Natury cały zestaw systemów nastawionych właśnie na to: rozumienie innych, koordynowanie działań, wyznaczanie wspólnych celów, dążenie do nich i czerpanie satysfakcji ze współdziałania. Pisałam o tym w książce „Życie towarzyskie mózgu” i opowiadam w „Podcaście o Mózgu”.
Bardzo chciałabym podzielić się tą wiedzą z Tobą!